ЗВІТ про перебування у відрядженні в зоні антитерористичної операції.

Протягом трьох місяців я, майор Нікітюк Олександр Олександрович, командир взводу – офіцер вихователь Київського військового ліцею імені Івана Богуна, перебував у відрядженні у зоні антитерористичної операції в складі групи української сторони Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін (далі СЦКК).

Завдання Спільного центру:

- контроль за дотриманням домовленостей сторін з виконання положень Меморандуму про виконання положень Протоколу за підсумками консультацій Трьохсторонньої контактної групи, вироблення пропозицій, розробка і проведення заходів щодо їх реалізації;

- сприяння мирному врегулюванню конфлікту;

- сприяння вирішенню спорів між сторонами;

- збір, узагальнення та аналіз інформації стосовно виконання положень Меморандуму;

- організація та підтримка взаємодії з представниками СММ ОБСЄ та інших місцевих організацій;

- сприяння у вирішенні питань, пов’язаних з обміном військовополоненими;

- сприяння місцевим органам влади, підприємствам, організаціям і громадянам у проведенні відновлювальних робіт та інших заходів.

Так, я входив у склад спостережної групи №13 СЦКК, яка дислокувалася у місті Авдіївка, та виконував обов’язки за посадою офіцера-спостерігача на якого покладалися наступні зобов’язання:

- знати район відповідальності пункту управління спостережної групи та секторів відповідальності постів;

- знати найбільш небезпечні напрямки дій незаконних збройних формувань (орієнтири, найменування населених пунктів тощо) в районі відповідальності спостережної групи та секторів відповідальності спостережних постів;

- знати візуальні та шумові ознаки застосування озброєння, яке може бути застосовано в районі відповідальності спостережної групи та секторів відповідальності спостережних постів;

- уміти своєчасно фіксувати час, напрямок та вид ПРПВ та доводити інформацію з використанням засобів зв’язку спостережних постів;

- вміти надавати першу медичну допомогу;

- знати свої дії з охорони і оборони місця розташування групи, пункту управління та спостережних постів;

- виконувати завдання на пункті спостереження, як у складі групи спостерігачів, так і індивідуально з використанням засобів спостереження і фіксації фактів порушень Меморандуму.

Зона відповідальності нашої групи проходила по лінії розмежування сторін: Промзона – шахта Бутівка – в/ч Зеніт – Опитне – Піски. Основним завданням спостережної групи №13 СЦКК було щодобове чергування відповідно до складеного графіку на спостережних постах, які розташовані на лінії бойового зіткнення на глибині ротних опорних пунктів першого ешелону та своєчасного фіксування фактів порушення режиму припинення вогню. З 92 діб перебування у відрядженні 72 доби я ніс добове чергування на спостережних постах, решту 20 діб входив до складу мобільної спостережної групи, яка щоденно виїжджала на місце попадання мін або снарядів та проводила фіксацію приходів та опис руйнувань, як на позиціях ЗСУ (без прив’язки до місцевості) так і території будинків мирних мешканців (з прив’язкою до місцевості) в зоні відповідальності нашої групи.

Наприклад:

1. Шахта Бутівка після чергового обстрілу мінами калібру 82мм та 120мм.

1 2

2. Фіксація результатів попадання мін калібру 120мм безпосередньо на позиціях в/ч Зеніт.

3 4

3. Допомога в проведенні ексгумації останків тіл бійців між позиціями ЗСУ та НЗФ в Пісках по вул. Миру.

5 6

4. Попадання міни калібру 82мм у двір приватного сектору в Авдіївці.

7 8

5. Попадання мін калібру 120мм біля та по мосту Республіка в Пісках.

9 10

6. Поранення мирного мешканця у пах кулею 5,45мм проживаючого в приватному секторі в Авдіївці, в 500м від Промзони.

11 12

7. Результат чергового обстрілу Промзони в Авдіївці мінами калібру 82мм та 120мм.

13 14

8. Результати попадання мін калібру 120мм по медичному пункті та дитячому садку в Первомайську.

17 18

9. Поранення мирного мешканця у вухо кулею 5,45мм, який проживає в приватному секторі в Авдіївці, в 500м від Промзони

19 20

10. Попадання міни калібру 82мм у двір приватного сектору в Авдіївці.

21 22

11. Попадання міни калібру 82мм на город в приватному секторі в Авдіївці.

23 24

12. Попадання міни 82мм біля ЛЕП в результаті розриву якої було пошкоджено лінію електропередач в Авдіївці.

25 26

13. Попадання міни калібру 82мм у двір приватного сектору в Авдіївці.

27 28

За весь період перебування у відрядження у зоні антитерористичної операції від командування зауважень не отримував. Всі поставлені завдання виконував вчасно та в повному обсязі. По закінченні відрядження за сумлінне ставлення до виконання військового обов’язку був заохочений Подякою від Керівника групи української сторони СЦКК генерал-майора Тимошенка Р.І., а також Грамотою від міського голови м.Авдіївка та Керівника військово-цивільної адміністрації м.Авдіївка.

ВИСНОВОК: за три місці перебування в зоні АТО, а саме в м.Авдіївка, майже впритул до лінії бойового зіткнення, я отримав достатній бойовий досвід як для командира взводу – офіцера-вихователя навчальної роти ліцеїстів. Я став набагато краще цінувати людську дружбу, а саме бойових товаришів. Зрозумів наскільки необхідно неухильно виконувати вказівки старшого групи, навчився наперед розуміти його дії та думки. Я на власні очі бачив як страждає мирне населення, яке проживає вздовж лінії розмежування в 1 км зоні. За час відрядження наша група два рази попадала під артилерійський обстріл, після якого починаєш розуміти цінність свого життя та любов до рідних.

Я вважаю, що кожен офіцер Київського військового ліцею ім..І.Богуна має пройти через зону АТО з метою не тільки набуття бойового досвіду, а на сам перед для підняття авторитету офіцера в очах ліцеїстів.

Крім того кращого прикладу, як власний, для патріотичного виховання ліцеїстів та прищеплення їм любові до Батьківщини годі й шукати.

Слава Україні!