ЗВІТ 5 НАВЧАЛЬНОЇ РОТИ ЛІЦЕЇСТІВ ПРО ПРОВЕДЕННЯ НАВЧАЛЬНО-ПОЛЬОВИХ ЗБОРІВ

Відповідно до навчальної програми з 15 по 23 вересня 2020 року особовий склад 5 навчальної роти ліцеїстів Київського військового ліцею імені Івана Богуна залучався до проведення навчально-польових зборів на базі навчального центру військової частини А2167 смт Великополовецьке Київської області.
Цьогорічна програма проведення польових зборів була надзвичайно насиченою та максимально спрямованою на закріплення отриманих під час навчання знань і водночас — набуття необхідних практичних навичок.
14 вересня 2020 року з особовим складом ліцеїстів 5-ї навчальної роти був проведений інструктаж із дотримання заходів безпеки під час здійснення переміщення особового складу та під час проведення навчально-польових зборів.
15 вересня 2020 року відбувся збір особового складу роти за сигналом «Навчальна тривога». Після перевірки наявності зброї, спорядження, матеріальних засобів та готовності до виїзду в навчальний полігон був здійснений марш автомобільним транспортом до місця проведення навчально-польових зборів.
Здійснено розміщення особового складу в казарменому приміщенні та ознайомлено з розташуванням навчального центру в/ч А2167, проведена підготовка до початку занять та обладнання нових навчальних місць.
16 вересня 2020 року проведено заняття з військової дисципліни щодо засобів її зміцнення; визначення та шляхів досягнення військової дисципліни, її значення в сучасних умовах; бов’язків військовослужбовця з дотримання військової дисципліни, а також заохочення та стягнення – важливих засобів виховання військовослужбовців і зміцнення військової дисципліни. Зокрема заохочення і стягнення, що застосовують до рядових (матросів), сержантів (старшин). Також провели ознайомилення ліцеїстів з вимогами дисциплінарного статуту ЗСУ щодо дотримання військової дисципліни військовослужбовцями.
Окрім цього, проведено заняття зі стройової підготовки на тему «Строї відділення. Вихід зі строю, повернення у стрій. Строї відділення. Шикування відділення в розгорнутий і похідний строї. Розмикання, змикання і перешикування відділення. Прийоми із автоматом під час подання команд: «Покласти зброю» «До зброї», «За зброю». Військове вітання в строю на місці та під час руху».

17 вересня 2020 року проведено заняття з тактичної підготовки — вогнева позиція в обороні. Тема заняття — «Дії солдата в бою». Підготовка вогневої позиції. Вибір місця і потайне розташування на ньому для спостереження і ведення вогню. Обладнання і маскування окопу для стрільби лежачи та з коліна. Тренування у потайному зближенні з противником і обладнанні окопу для стрільби лежачи (Н-Т-3).

Також проведено заняття з військової топографії. Рух за азимутом. Рух у заданому напрямку за допомогою компаса. Підготовка даних для руху: вибір маршруту і орієнтирів, визначення магнітних азимутів і відстаней ділянок маршруту, складання схеми маршруту руху. Рух за азимутом. Обхід перешкод. Знаходження зворотного шляху. Тренування ліцеїстів у русі за азимутом у визначенні сторін горизонту й витримуванні напрямку руху.

18 вересня 2020 року проведенно заняття з вогневої підготовки. Складено залік з вимог техніки безпеки при проведенні стрільб, знання матеріальної частини «АК-74», ПКМ та їх бойових характеристик; розучування порядку та умов виконання першої вправи початкових стрільб з автомата «АК-74».
Виконання першої вправи початкових стрільб з автомата Калашникова, ПКМ.
Під час стрільб 5 навчальна рота посіла 3 місце серед 4, 5 та 6 рот, 1 взвод роти виборов 2 місце серед усіх взводів старшого курсу та ліцеїст Яіков Б.С. здобув 3 місце серед усіх ліцеїстів старшого курсу.

Також цього дня ліцеїсти 5 навчальної роти проводили конкурс між взводами «Найсмачніший куліш». Кожен взвод під керівництвом командирів взводів готував кашу в польових умовах, а потім представляв свою страву керівному складу, а саме: підполковнику Перфілєву А.Ю., всім командирам рот та представнику медичної частини. Від кожного з суддів отримали оцінку. За результатами конкурсу «Найсмачніший куліш» виграв 2 взвод, командир взводу – офіцер-вихователь капітан Поліщук Р.А.
19 вересня 2020 року 5 навчальна рота брала участь у квесті з пошуку прапора роти, де найшвидше впоралась із завданням.
Ліциїсти закріпили свої знання з військової топографї. Рух за азимутом. Рух у заданому напрямку за допомогою компаса. Підготовка даних для руху: вибір маршруту і орієнтирів, визначення магнітних азимутів і відстаней ділянок маршруту, складання схеми маршруту руху. Обхід перешкод. Знаходження зворотного шляху. Тренування у русі за азимутом.
Також проведено заняття з військово-інженерної підготовки за темою «Маскування, види окопів, призначення та порядок їх устаткування».
Ліциїсти освоїли такі теми:
Мета маскування.
Табельні та підручні засоби маскування.
Порядок використання засобів для маскування особового складу, техніки та інженерних споруд.
Обладнання і маскування окопу для стрільби стоячи.

20 вересня 2020 року ліцеїсти 5 навчальної роти брали участь у військово-спортивному святі, яке відвідав начальник КВЛ генерал-майор Гордійчук І.В.
5 навчальна рота здобула такі призові місця: перетягування канату – 3 місце; команда з волейболу – 2 місце; команда з футболу – 3 місце; згинання й розгинання рук в команді «гусениця» — 2 місце; піднімання гирь по 16 кг – 3 місце; підтягування – 2 місце; виконання нормативу 13-14 з вогневої підготовки, розбирання та збирання «АК-74» – 2 місце; воєнізована естафета – 2 місце.
Найкраще себе показали ліцеїсти: Терещенко Б.Р. – 62 рази піднімання гирі; Трубач Емір Р. – 23 рази підтягування, Грищенко Д.О. – 27.10 секунд розбирання та збирання «АК-74»

21 вересня 2020 року проведено заняття з тактичної підготовки за темою «Основи загальновійськового бою».
Ліцеїсти вивчали такі теми: солдат у бою у складі бойової групи; завдання, прийоми і способи дій солдата на полі бою у складі бойової групи; склад бойової групи (двійки, трійки); організація вогневої взаємодії у бойовій груп; дії солдата в наступі; мета та завдання наступу; похідний і бойовий порядок механізованого відділення у наступі.
Також проведено заняття з домедичної допомоги в умовах бойових дій в укритті. Відпрацьовано алгоритм надання допомоги в секторі укриття, надання допомоги за протоколом, підготовка пораненого до евакуації. Навчальна мета: навчити ліцеїстів засобам і способам тимчасової зупинки зовнішньої кровотечі.
22 вересня 2020 року проведення заняття з тактичної підготовки.
Проведення командно-тактичних занять у складі навчальних рот з їх бойовим злагодженням та діями в різних умовах тактичної атмосфери.
Імітація бойових дій між 4, 5 та 6 ротою. О 5:30 ранку загальна команда «Навчальна тривога» та направлення підрозділу до місця тимчасової дислокації, 5 навчальна рота займала місце оборони.
23 вересня 2020 року — підготовка та здійснення маршу до місця постійної дислокації.
1. Перевірка наявності зброї, спорядження, матеріальних засобів та готовності до поїздки в ліцей.
3. Здійснення маршу (автомобільним транспортом) з місця проведення навчально-польових зборів до КВЛ.
ВИСНОВКИ: Ліцеїстам під час практичних занять та в формі військової гри було цікаво на практиці відпрацьовувати раніше отримані теоретичні знання та опановувати нові знання, відчувався інтерес до вивчення основ вогневої, тактичної, розвідувальної, інженерної, топографічної, фізичної підготовки.
Переважна більшість ліцеїстів у польових умовах проявила себе з позитивного боку, відзначилась у прогресивному напрямку. Сержантський склад роти проявив себе з найкращого боку, чим підтвердив свою відповідність займаним посадам.
Особовому складу навчальної роти найбільше сподобалось розгортання польового табору, його інженерне обладнання, охорона та оборона, участь у діях розвідувально-диверсійних груп, призначених для виявлення позицій ворога, дії особового складу під час несення служби на блокпосту, харчування в польових умовах та спортивне свято.
Таким чином, можна стверджувати, що навчально-польові збори сприяють залагодженню колективу роти та допомагають ліцеїстам визначитися з вибором військової професії. Вони формують направленість мотивації ліцеїста на досягнення поставленої мети – стати офіцером Збройних сил України.
Пропозиції щодо проведення навчально-польових зборів у подальшому: передбачити проведення екскурсій до військових частин гарнізону з метою ознайомлення ліцеїстів з озброєнням та військовою технікою. Забезпечити особовий склад сучасними флягами для води, сучасними рюкзаками та сумками, збільшити кількість занять зі стрільб.

Командир 5-ї навчальної роти ліцеїстів –
старший офіцер-вихователь
підполковник Юрій ГОЦАК
29.09.2020