ЗВІТ ПІДКОМІСІЇ З ВІЙСЬКОВИХ ДИСЦИПЛІН МЕТОДИЧНОЇ КОМІСІЇ ЛІЦЕЮ ПРО ПРОВЕДЕННЯ НАВЧАЛЬНО-ПОЛЬОВОГО ЗБОРУ З ЛІЦЕЇСТАМИ 10 ТА 11 КЛАСІВ НА БАЗІ НАВЧАЛЬНОГО ЦЕНТРУ В/Ч А2167 (С. ВЕЛИКОПОЛОВЕЦЬКЕ) З 08 ПО 23 ВЕРЕСНЯ 2020 РОКУ

Відповідно до навчальної програми та за рішенням начальника Київського військового ліцею ім. І. Богуна генерал-майора Гордійчука І. В з ліцеїстами 10 — 11 класів були проведенні збори на базі навчального центру в/ч А2167 (с. Великополовецьке Київської області).

Після прибуття до навчального центру було проведено рекогностування та облаштування навчальних місць для проведення занять згідно з планом проведення зборів. За рішенням ТВО заступника начальника ліцею підполковника Перфільєва А.Ю. вчителі були розподілені для проведення занять за навчальними ротами таким чином: Мельник О.І. – 1,4 навчальні роти, Лисаченко В.В. – 2,5 навчальні роти, Балашов О.О. – 3,6 навчальні роти.

Заняття з ліцеїстами проводились на теми:
• «Тактична підготовка» – 15 годин;
• «Вогнева підготовка» – 9 годин;
• «Військова топографія» – 6 години;
• «Домедична підготовка» – 4 година;
• «Військово-інженерна та зв’язок» – 8 годин;
• «Основи національної безпеки та оборони України» – 1 година;
• «Статути ЗСУ» – 2 години.

На заняттях з основ національної безпеки та оборони ліцеїстам було доведено основні принципи національної безпеки, розглянуті питання воєнної організації держави, організаційна структура Збройних сил України й військового ліцею та їх керівництво.

На заняттях з тактичної та інженерної підготовки були розглянуті та відпрацьовані наступні питання: основи загальновійськового бою, складові частини бою, порядок пересування військовослужбовців на полі бою в різних тактичних умовах та в складі бойових мобільних груп, дії солдата при вибухах гранат та зброї масового ураження, структура та озброєння механізованого відділення. Також відпрацьовані питання інженерного обладнання позиції відділення, облаштування окопів для стрільби лежачи та з коліна й способи їх маскування. Перед бойовими стрільбами були проведені заняття з бойового злагодження підрозділів у складі навчальних рот.

Також постійно проводились практичні заняття з порядку дій на блокпостах та відпрацювання роботи диверсійних груп в різних тактичних умовах.

На заняттях з домедичної підготовки проведено практичні заняття з порядку надання першої медичної допомоги при зупинці дихання та серцебиття, зупинці кровотечі з кінцівок на полі бою в зоні «Під вогнем», накладання турнікетів та винесення пораненого з поля бою.

З військової топографії були відпрацьовані питання орієнтування на місцевості за допомогою навчколишнього середовища та компасу, ходіння за азимутом. В останній день зборів було проведено квест з військової топографії, на якому відпрацювали завдання зі знаходження закладених тайників на місцевості, ходіння за азимутом та знаходження координат на карті, кінцевою метою було знаходження прапора своєї навчальної роти, переможцем виявився особовий склад 2 та 5 роти.

З вогневої підготовки було відпрацьовано наступні питання: призначення вогневої підготовки в ЗСУ, призначення, будова, принцип дії та основні технічні характеристики «АК-74». Вивчені та практично застосовані порядок виконання нормативів розбирання та збирання зброї, зайняття положення для стрільби з «АК-74» лежачи, заходи техніки безпеки при проведенні стрільб та поводження зі зброєю та боєприпасами. Були проведені практичні стрільби з автомата «АК-74» по нерухомих цілях, до яких залучили весь особовий склад ліцеїстів. Богунці, які показали кращі результати, були заохочені.

Протягом всього польового виходу було організоване якісне харчування, не обійшлось і без приготування в польових умовах солдатського куліша.

Також було організовано спортивне свято, до проведення якого залучили близько 80 відсотків особового складу ліцеїстів. Змагання проводились із таких видів:
— футбол;
— волейбол;
— перетягування каната;
— поштовхи гир;
— підтягування;
— розгинання та згинання рук;
— воєнізована естафета;

Ліцеїсти, які продемонстрували кращі результати, були заохочені начальником ліцею грамотами та кубками, а також відзначені в наказі начальника ліцею. У загальному заліку перемогу здобули ліцеїсти 3 та 6 навчальних рот.

Висновки та пропозиції

Вважаємо, що мета випробувати вмотивованість, фізичну підготовленість, морально-психологічну витривалість ліцеїстів досягнута.
За час проведення зборів богунці ознайомились зі структурою воєнної організації держави, керівним складом Збройних сил України та ліцею, складовими бойової підготовки військ. Ліцеїсти здобули первинні знання з тактичної, вогневої, інженерної підготовки, військової топографії та засвоїли навики надання первинної домедичної допомоги.
Вважаємо, що проведення навчально-польових зборів необхідно включити до тематичних планів, як елемент додаткової вмотивованості при виборі професії військового.
Для більш якісного проведення занять необхідно:
— за кілька днів до початку зборів відправити організаційну групу з метою рекогностування та підготовки навчальних місць до проведення занять;
— покращити питання екіпіровки ( підмінний одяг, наколінники, налокітники, розгрузки, засоби РХБЗ, навчальна зброя з розрахунку на один навчальний взвод роти );
— забезпечити проведення занять засобами імітації, димами, сигнальними ракетами та ін.;
— більш якісно забезпечити бойовими набоями для стрільби з автомата «АК-74» як по нерухомих, так і по цілях, які з’являються;
— спланувати зустріч ліцеїстів з особовим складом військових частин ( учасниками бойових дій), ознайомити з їх бойовим шляхом, за можливості організувати показ бойової техніки та зброї;
— покращити рівень підготовки командирів взводів для проведення занять з ліцеїстами;