Іван Богун

Іван Богун (Федорович) – видатний український військовий і державний діяч. Достовірних відомостей про початок життєвого шляху Івана Богуна майже немає, відомо тільки те, що він можливо походив з українського шляхетського роду.

Уперше ім’я Івана Богуна згадується у документах часів козацько-селянського повстання 1637-1638 рр. Також відомо, що у 1641-1645 рр. він брав участь у походах на турецьку фортецю Азів та очолював козацькі загони, які успішно охороняли від кримських татар переправи через Сіверський Донець.

У 1648-1657 рр. Іван Богун брав активну участь у Визвольній війні українського народу під проводом Богдана Хмельницького. Під час цієї війни він обіймав посади наказного гетьмана (літо 1651 р.), полковника кальницького (1649,1653 рр.), вінницького (1651,1654 рр.).

Особливо Іван Богун відзначився у битвах під Зборовим (серпень 1649 р.), Вінницею (лютий-березень 1651 р.), Берестечком (червень-липень 1651 р.), Монастирищем (березень 1653 р.), Сучавою (вересень 1653 р.) а також під час оборони Умані (січень 1655 р.).

У 1657 р. новий гетьман України Іван Виговський відлучає Івана Богуна від безпосереднього командування військами і доручає йому ведення переговорів зі Швецією, Польщею та Московією. Але вже у 1658 р. Іван Богун знову повертається на військову службу і бере активну участь у придушенні антигетьманського заколоту. Цього ж року Івана Богуна було призначено полтавським полковником, але вже через кілька місяців він полишив цю посаду і став полковником паволоцьким.

У 1659-1662 рр. Іван Богун брав активну участь у боротьбі між старшинськими угрупуваннями. Саме завдяки його активній діяльності гетьманську булаву отримав Юрій Хмельницький. У 1662 р. його було захоплено у польський полон. Але вже у 1663 р. Івана Богуна було звільнено і призначено наказним гетьманом Правобережної України.

У листопаді 1663 р. Іван Богун бере участь у поході польського короля Яна-Казиміра на Лівобережну Україну. Але вже на початку 1664 р. його було заарештовано за підозрою у співробітництві з Московією. 17 лютого 1664 р., після короткого слідства, Іван Богун і декілька його спільників були розстріляні поляками.

Пам’ятник Івану Богуну

МЕМОРІАЛЬНА ДОШКА

До Київського військового ліцею імені Івана Богуна привезли меморіальну дошку для пам’ятника Івану Богуну, який встановлять перед головним входом закладу. Ця дошка симолізує продовження роботи, яка ведеться по виготовленню пам’ятника Івану Богуну.

ДЕМОНТАЖ ПАМ’ЯТНИКА О.В.СУВОРОВУ НА ТЕРИТОРІЇ КВЛ

24 січня 2019 року на території Київського військового ліцею імені Івана Богуна розпочався демонтаж пам’ятника О.В. Суворову.
Відповідно до Наказу Міністерства культури України від 27.12.2018 №1144 “Про не занесення об’єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України”, пам’ятник О.В.Суворову визнаний таким, що не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України у зв’язку з невідповідністю критеріям, визначеним Порядком визначення категорій пам’яток для занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
В подальшому на цьому місці планується розмістити пам’ятник видатному українському військовому і державному діячу, козацькому полководцю Івану Богуну. Таке рішення було прийнято на загальних зборах колективу ліцею в березні 2018 року та підтримано начальником ліцею.
Понад 20 років славетний військовий навчальний заклад носить ім’я активного учасника визвольного руху за незалежність України періоду 1637-1664 рр. Івана Богуна. Тож сподіваємося, що невдовзі на подвір’ї ліцею нарешті з`явиться славний вершник – Іван Богун.

ПАМ’ЯТНИК ІВАНОВІ БОГУНУ В  КИЇВСЬКОМУ ВІЙСЬКОВОМУ ЛІЦЕЇ ІМЕНІ ІВАНА БОГУНА

15 серпня 2018 року у Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна продовжується кропітка та наполеглива робота зі створення та встановлення пам’ятника славетному полководцю Іванові Богуну. Проведено зустріч із учасниками процесу виготовлення пам’ятника: головою Правління БО “Волинь Велика”– Сергієм Лейчуком, президентом Фундації імені Тараса Григоровича Шевченка Вуйком Богданом, генерал-отаманом Південно-Бузько-Десенської Січі, отаманом Гетьманського округу Українського козацтва, головою Козацького благодійного Фонду Івана Богуна – Лебедевичем Володимиром та народною артисткою України, ВО професора Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського, доцентом, доктором філософії, президентом Культурно-мистецького благодійного фонду “Київ-Класік”, художнім керівником Міжнародного фестивалю мистецтв “Діалоги культур” – Євгенією Басалаєвою.

У ході зустрічі були обговорені ключові питання щодо розробки, виготовлення та встановлення пам’ятника, підготовки і проведення пісенного конкурсу Козацька Пісня та мистецького Богунія-Фесту.

Замість Суворова – Богун!

15 травня у Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна відбулась презентація майбутнього пам’ятника відомому українському військовому діячеві, авторство майбутнього пам’ятника належить творчому коллективу скульпторів у складі: Володимир Сухорський, Андрій Сухорський(м. Львів), Володимир Стасюк(м. Рівне), робота над яким тривала з ініціативи Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Рівненської області.

Завдяки особистому авторитету начальника Київського військового ліцею генерал-майора Ігоря Гордійчука на пам’ятник Івану Богуну вже зібрано понад 800 тисяч гривень!
Мріється, щоб там, на подвір’ї Київського військового ліцею, появився нарешті славний вершник – Іван БОГУН.
Мені… не байдуже, що за життя я не можу діждатись встановлення хоч одного пам’ятника Івану Богуну – як сяючому національному ядру держави, як Смолоскипу для гарту і спрямування молоді на найвищу висоту вірности Україні.

Євгенія ЛЕЩУК,
поетеса, голова Фонду “Богун”,
лауреат премії Василя Стуса,
Міжнародної премії миру