УКРАЇНСЬКА МОВА

Учитель Київського військового ліцею Олександр Черкас надихав колег на Серпневій конференції освітян у Жмеринці

22 серпня 2024 року в Жмеринці відбулася важлива подія для всіх, хто прагне змінювати освіту на краще — Серпнева конференція освітян. Особливим гостем заходу став Олександр Черкас, учитель підкомісії з української мови та літератури, зарубіжної літератури Київського військового ліцею імені Івана Богуна. 

Пан Олександр не тільки поділився своїм багаторічним досвідом викладання, а й захопив увагу присутніх своєю пристрастю до рідного слова. Його виступ був справжнім майстеркласом із нетривіального підходу до навчання української мови та літератури. Використання інтерактивних методів, залучення сучасних технологій, організація тематичних квестів — усе це в арсеналі пана Олександра. Але головне, що відрізняє його як педагога, — це глибоке переконання, що кожен урок має бути відкриттям і захопливою мандрівкою у світ української культури та історії.

Особлива увага у виступі Олександра Черкаса була приділена національно-патріотичному вихованню. Він переконаний, що справжня любов до Батьківщини формується не через абстрактні гасла, а через повсякденну роботу з учнями, де вони пізнають, цінують і гордяться своєю країною. Військовий ліцей, в якому навчає пан Олександр, є саме тим місцем, де ці ідеї втілюються в життя.

Конференція стала не просто місцем для обміну думками, але й джерелом натхнення. Олександр Черкас нагадав усім присутнім, що навчання — це не лише передача знань, а й можливість змінювати майбутнє через виховання свідомих і відповідальних громадян України.

Вчителі майбутнього

Учителі ліцею Володимир Шкавро та Олександр Черкас взяли участь у Всеукраїнському освітньому фесті «Вчителі майбутнього», який проходив у Львові 20-21 червня 2024 року. Мета фесту – обмін досвідом поміж освітянської спільноти, що дозволило побачити та репрезентувати інноваційні методики викладання, зокрема з української мови та літератури (Олександр Черкас провів мовний стендап «(Не)урок української лайки»). Також поспілкувалися із мовним омбудсменом Тарасом Кремінем, генеральним директором директорату шкільної освіти Ігорем Хворостяним та очільницею УЦОЯО Тетяною Вакуленко.

ТРИМАЙМО СТРІЙ

24 травня 2024 року відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Пʼятнадцяті фольклористичні читання, присвячені професору Лідії Дунаєвській» «УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА 4.5.0. ТРИМАЙМО СТРІЙ». Вона обʼєднала широке коло науковців-освітян, практиків-фольклористів, музеологів, медійників, представників влади, української діаспори. Вчителі української мови та літератури КВЛ імені І. Богуна долучилися до цієї знаменної події , вони продовжують наполегливо і самовіддано працювати на освітньому фронті в умовах воєнного стану. Доповідь «Фольклор та етнокультурна спадщина в сучасному освітньому військовому просторі» була представлена вчителькою Фесенко О.Д. в складних умовах турбулентності – повітряних тривог і вимкнення світла.
О. Д. Фесенко підкреслила, що українська культура, фольклор та етнокультурна спадщина є важливою ознакою національної ідентифікації, дієвим маркером української самобутності на культурній мапі світу. Багата фольклорна спадщина України, зокрема історичні пісні, думи, козацькі, стрілецькі пісні, героїчна поезія формують потужне силове поле між поколіннями та епохами. Фольклор та етнографія дають нам необхідні засоби, а в сучасних умовах – це і духовне озброєння, щоб захищатись, захищати і бути захищеними. Для військових ліцеїстів та ліцеїсток (з 2021 року) із різних міст та областей України це не лише вивчення, дослідження, можливість споглядання предметів декоративно-ужиткового призначення (вишиті рушники, сорочки, елементи національного одягу, побуту тощо), ознайомлення, але й нагода дістати із фамільних бабусиних-прабабусиних скринь сокровенне вишиття, доторкнутися і – передати іншим ці безцінні дари. Таким чином, фольклорна й етнокультурна спадщина в контексті військового ліцею є не лише засобом, а й важливим чинником в освітньому гуманітарному просторі, надійним фактором у військово-патріотичному вихованні молодого покоління, його готовності захищати державний суверенітет і територіальну цілісність України. Командування ліцею, офіцери, вчителі, вихователі надійно тримають стрій в обороні Української Культури 4.5.0.

“Соціально-освітні домінанти професійної підготовки сучасного компетентного фахівця”

Вчителі методичної підкомісії з української мови і літератури, зарубіжної літератури ліцею взяли участь у ІІІ Всеукраїнській студентській конференції ” Соціально-освітні домінанти професійної підготовки сучасного компетентного фахівця”

Слово шевченка з нами! 210-а річниця від дня народження Тараса ШЕВЧЕНКА

«Він був кріпаком – і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком – і вказав нові світи й вільні шляхи професорам і книжникам, ученим. Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для волі зробив більше, ніж десять переможних армій» І. Франко. Міжнародна конференція «СУЧАСНЕ ШЕВЧЕНКОЗНАВСТВО: МУЛЬТИДИСЦИПЛІНАРНІ ДИСКУРСИ» 12 березня 2024 р. обʼєднала 175 доповідачів із 6 іноземних та 31 вітчизняного наукових і навчальних осередків, містила 12 секцій, один круглий стіл та 1 вебінар. Співорганізаторами виступили Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Навчально-науковий інститут філології, Всеукраїнський навчально-науковий центр шевченкознавства, також University of Alberta, University of Wroclaw, Poznanska Ukrainistika, Тбіліський державний університет імені Іване Джавахішвілі, Черкаський національний університет імені Б. Хмельницького, Інститут літератури імені Т.Г. Шевченко, Наукові товариства імені Шевченка в США та Канаді. Відбулася конференція у непростих умовах воєнного стану, повітряних тривог.

Представники Київського військового ліцею імені Івана Богуна відвідали щорічну Міжнародну конференцію (в змішаному форматі). Викладачі підкомісії з української мови та літератури, зарубіжної літератури  переконані, що феномен Тараса Шевченка у контексті сучасної військової освіти набуває особливого значення. Наша військова освіта та виховання не можуть займати нейтральну позицію. Життєвий шлях, творчість Тараса Шевченка є основою наступальної інформаційної, навчально-виховної стратегії в Ліцеї. Наступальна ідеологія дає можливість молоді пишатися своєю землею, своїми героями духу і діла, тим, що є в нас значимого, перспективного: «В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля».

Шевченкова спадщина протидіє глобалізаційним викликам, консолідує наше військо на загальнолюдських цінностях, сприяє формуванню стійких світоглядних позицій богунівців та богунівок.

Підкреслимо, що прикладом служіння Вітчизні, військовій справі для ліцеїстів та ліцеїсток є командування, офіцери-вихователі, котрі брали участь у бойових діях,  виявили самовідданий героїзм. Вони передають своїм вихованцям, майбутнім офіцерам збройних сил, набуті знання, вміння, бойовий досвід.

Ювілейна Шевченківська конференція – важливий крок ознайомлення вітчизняних та іноземних науковців, викладачів, представників громадськості з досвідом роботи методичної підкомісії з української мови та літератури, зарубіжної літератури у столичному військовому ліцеї.

Слово Шевченка з нами!

Експертна участь у (не)конференції «Взаємодія учительства, учнівства та батьківства: гармонія серця, розуму та дії»

26 березня 2024 року вчитель підкомісії з української мови та літератури, зарубіжної літератури Олександр Черкас взяв участь у роботі експертної паралелі спеціальної (не)конференції мініEdcamp Zolotonosha, яка проводилася на базі Золотоніської спеціалізованої школи № 2 інформаційних технологій Черкаської області за сприяння Посольства США в Україні та покликана формувати в учнівства м’які навички шляхом соціально-емоційного та етичного навчання.

Олександр Олександрович провів майстерку «Технології гармонізації освітнього процесу в (не)НУШ»: висвітлив практичні аспекти й алгоритм організації та функціонування розмовного клубу української мови для учнівства, батьківства та освітянства, оскільки практика проведення розмовних клубів є важливою в контексті розвитку соціально-емоційного інтелекту та гармонізації учасників та учасниць освітнього процесу.

Окрім свого експертного внеску, педагог пройшов програму підвищення кваліфікації за темою конференції.

Дякуємо ГО «ЕдКемп Україна» за можливість ділитися цінним досвідом та навчатися, сподіваємося на подальшу спільну співпрацю.

МОВА – ЦЕ СЕРЦЕ НАРОДУ

Рідна мова дається народові Богом, чужа – людьми, а ворожу приносять на вістрі списів. Сьогодні кожен свідомий українець чітко знає свого ворога в обличчя. І попри повномасштабне вторгнення рашистів на нашу землю, завдяки мужності наших відважних захисників ліцеїсти Київського військового ліцею імені Івана Богуна й цього року не порушили традиції та змогли долучитися до Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури, радіодиктанту національної єдності, ХХІV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.

Звісно, кожне змагання передбачає визначення переможців. Але не менш важливою в цих конкурсах є участь, адже головна наша перемога попереду. І саме на неї чекає велика українська родина.
Любіть та вивчайте українську мову, адже це мова найсильнішого народу, цією мовою говорить перемога!

СЛОВО, МОЯ ТИ ЄДИНАЯ ЗБРОЄ…

КОНКУРС ЗНАВЦІВ РІДНОЇ МОВИ У КВЛ

Мова – ДНК нацї, це той невидимий зв’язок поколінь, що єднає минуле із майбутнім, творячи історію. Тому ліцеїсти, як майбутні захисники рідної країни та її народу, традиційно демонструють знання української мови, долучаючись до змагань  за першість у всеукраїнських конкурсах.

Так у кімнаті-музеї Т. Шевченка Київського військового ліцею імені Івана Богуна 30 вересня стартував І( ліцейний) етап ХХ Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, а 1 жовтня  – Всеукраїнської предметної олімпіади з української мови та літератури.


12 березня 2019 відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Художній світ Тараса Шевченка».

На запрошення Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка від Київського військового ліцею імені Івана Богуна  в урочистостях, присвячених 205-річчю від дня народження Тараса Шевченка,  взяла участь наш вчитель   української мови та  літератури  Фесенко О.Д.

Так, у рамках конференці в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка на кафедрі методики викладання української та іноземних мов і літератур відбулася інтерактивна дискусійна панель: «Тарас Шевченко в діалозі мов: інтерпретація творчості і творця в сучасній освіті».

На конференції працювали секції та круглі столи: «Слово Тараса Шевченка у просторі сучасних медіа»,  «Шевченко в слов’янському світі», «Методика викладання творчості Т. Шевченка», «Шевченко і польська культура», «Проблеми порівняльної поетики: між Сходом і Заходом».

Вчитель-методист вищої категорії О.Д. Фесенко представила доповідь «Шевченкова спадщина в умовах інформаційних викликів (із досвіду викладання української мови та літератури у Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна)». Нею було відзначено, що в ліцеї прикладом служіння Україні, військовій справі є командування, офіцери-вихователі, котрі брали участь у бойових діях на сході країни.

Обговорення доповіді нашого викладача на круглому столі показало, що Шевченкова спадщина протидіє інформаційним викликам, консолідує наше військо на загальнолюдських цінностях, сприяє формуванню  стійких світоглядних позицій ліцеїстів-богунівців, утвердженню державної мови, культури як фактора зміцнення обороноздатності.


ГЕНІЙ І СУЧАСНІСТЬ

15 березня 2019 року в читацькій залі бібліотеки Київського військового ліцею імені Івана Богуна відбувся літературний вечір, присвячений 205-й річниці з дня народження видатного українського поета Тараса Григоровича Шевченка.
Захід був підготовлений та проведений вчителем української мови та літератури Москаленко Н.І. разом із ліцеїстами 3 взводу 3 навчальної роти. В організації вечора допомагали вчитель капітан I рангу Грищук А.В та завідувач бібліотеки Дмитрук О.М.
Під час заходу присутні ознайомилися з життєписом великого сина українського народу, переглянули виставку художніх робіт Т.Шевченка, прослухали вірші великого Кобзаря, які продемонструвати красу і чарівність Шевченкового слова.
Літературний вечір сприяв вихованню у богунівців любові до національної культури, почуттю гордості за національного генія – Тараса Григоровича Шевченка, розширив знання ліцеїстів про його творчість.


ЗАХОДИ У КВЛ ІЗ ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ ВЕЛИКОГО КОБЗАРЯ

З метою вшанування пам’яті великого Кобзаря 14 березня 2019 року в Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна вчителем підкомісії з української мови, літератури й зарубіжної літератури Матвієнко В.О. було проведено виховний захід «Тарас Шевченко – художник».
Тарас Шевченко був художником-новатором, переконаним і активним борцем за реалізм, за демократичне і суспільно корисне мистецтво. Його живопис та графіка захоплюють своєю ідейною наснагою, глибокою гуманністю, народністю.
Ліцеїсти 1 взводу 5 навчальної роти у своєрідній формі розповіли про сторінки життєвого та творчого шляху Шевченка, звучали його поезії, демонструвалися театральні монологи зі щоденника поета. Кожне дійство супроводжувалося презентаціями та відеороликами.

Translate »